Vuoden 2021 SM-viestit on taas kisailtu. Pääsimme nauttimaan viestihumusta kotikentällä Raatin stadionilla. Auralta oli viikonlopun viesteissä mukana pitkästä aikaa suuri joukko urheilijoita, yhteensä 17 joukkuetta eri sarjoissa ja lajeissa. Kisat toivat mukanaan ensikertalaisille hienoja uusia kokemuksia kansallisen tason kisoista. Joukkueemme nappailivat myös finaalipaikkoja ja saatiinpa kotiin tuomisiksi muutama mitalikin.

Lauantaiaamu aloitettiin yhteisellä seuran tarjoamalla aamiaisella ja verkkailulla Auran majalla. Lauantaina juostiin pikaviestit ja P15-sarjan aitaviesti. T15 4×100 metrillä Auralta oli mukana hienot 4 joukkuetta ja P15- sarjan samalla matkalla 2 joukkuetta. Myös N17-, M17- ja N-sarjoihin saatiin joukkueet. Illalla päästiin vielä kannustamaan M19-sarjan 3x800m viestin joukkuetta.

Lauantaina P15-sarjan aitaviestijoukkue (Otso Kylmänen, Eetu Ylikunnari, Ronni Mäntyranta, Teemu Koskela) tekivät loistavaa työtä 4x80m aj finaalissa ja juoksivat itsensä hopealle.

Lauantaipäivä toi mukanaan myös yhden kultaisen mitalin, kun N19 ottivat odotetusti kultaa 4x100m viestistä. Joukkueen kokoonpano on hieman muuttunut vuosien varrella, tällä kertaa joukkueessa juoksivat konkarit Sonja Stång ja Aino Vuorjoki, sekä uudet vahvistukset Essi Niskala ja Ronja Koskela. N19 4x100m kulta oli Ainolle ja Sonjalle jo kolmas peräkkäinen (edelliset voitot 2019 Ylivieskassa ja 2020 Kotkassa).  Sonjalla on taskussaan myös N17-sarjan pikaviestikulta vuoden 2018 SM-viesteistä Mikkelistä.

Sunnuntaina N17 ja M17 juoksivat 4x300m viestissä. Pojat juoksivat itsensä hienosti finaaliin, vaikka joukkueen kokoonpano muuttui sairastumisen vuoksi vielä viime hetkillä. Myös N17 taistelivat kapulan hienosti maaliin. N 4x400m

N19 jatkoivat mitalisadettaan ja ottivat kolmannen peräkkäisen N19 4x100m aj kullan samalla joukkueella kuin pikaviestissä. Päivä huipentui 4x400m tiukkaan kamppailuun, jossa Auran tytöt jäivät hopealle 3:lla sadasosalla. Joukkueessa juoksivat Sonja Stång, Essi Niskala, Eveliina Arvola ja Ronja Koskela. N19 ottivat siis kaikki samat sijoitukset kuin viime vuoden viesteissä Kotkassa.